Дома Фудбал Вејн Руни навреди судија и доби суспензија од англиската ФА

Вејн Руни навреди судија и доби суспензија од англиската ФА

Поранешната англиска ѕвезда, а сега менаџер на Плимут, Вејн Руни е казнет со еден натпревар суспензија поради недолично однесување при победата од 2-1 на домашен терен над Блекбурн Роверс во натпреварот од Чемпионшип.

Руни беше обвинет за неговото однесување во победата над Блекбурн каде беше исклучен поради наводно навреда на четвртиот судија и се врати на теренот откако беше исклучен.

Кој тепа, Ливерпул или Челзи!? ↓↓↓

Плимут водеше со 1-0 кога Блекбурн постигна гол за израмнување во 86. минута, што Руни и неговите играчи го оценија нерегуларен, а поранешниот напаѓач на Манчестер Јунајтед и Англија го навредуваше четвртиот судија.

Руни доби црвен картон од судијата Џејмс Линингтон, а 38-годишниот помина низ тунелот на „Дома парк“, но се врати на теренот за да ја прослави победата по голот на Морган Витакер во 97. минута.