Дома Фудбал Ваков Реал е опасен: „Кралевите“ со лекција до Атлетико на „Ванда Метрополитано“ (ВИДЕО)

Реал Мадрид во големо дерби од 23-тото коло од шпанската Ла Лига го совлада Атлетико Мадрид со 1:3.

Мадритските ривали одиграа фантастично дерби, а на крајот „кралевите“ беа тие кои се радуваа и ги прескокнаа „јорганџиите“ на втората позција на табелата.

Дербија во Мадрид и Минхен: Последна шанса за Тен Хаг? ↓↓↓

До водство Реал стигна во 16-тата минута кога погоди Касемиро со одлични ножички. Само девет минути подоцна Антоан Гризман изедначи на 1:1.

После неколку шанси на двете страни Реал во 42-та минута доаѓа до погодок. Досуден е сомнителен пенал кој Серхио Рамос го претвори во погодок.

Вториот дел донесе голема борба и многу жолти картони. Натпреварот порано го заврши Томас кој беше исклучен во 80-тата минута. Претходно ВАР поништи велемајсторски лоб на Алваро Мората.

Конечните 1:3 ги постави Бејл во 74-тата минута.