Дома Фудбал Аргентина победи со 4:1, Меси постигна два гола, асистираше и избори пенал

Аргентина победи со 4:1, Меси постигна два гола, асистираше и избори пенал

ЛИОНЕЛ МЕСИ постигна два гола и асистираше во победата на Аргентина над Гватемала со 4-1 на загревањето за Копа Америка.

Откако пропушти два претходни пријателски натпревари поради повреда, а потоа одигра само 34 минути во победата од 1-0 против Еквадор, Меси се врати во стартниот тим на Аргентина за прв пат од ноември минатата година и веднаш покажа дека се уште е нивни лидер.

Роналдо и со 39 години ја предводи Португалија! ↓↓↓

Покрај тоа што беше двоен стрелец и асистенција за голот на Лаутаро Мартинез во 66. минута, Меси успеа да ја погоди рамката од голот од слободен удар и да учествува во акцијата со која Аргентина доби пенал.

Тој пропушти шанса за хет-трик откако му дозволи на Лаутаро да изведе удар од белата во 39. минута.