Дома Фудбал Светско првенство во фудбал Аргентина загуби, но Меси продолжи да пишува историја

Аргентина загуби, но Меси продолжи да пишува историја

Аргентина претрпе шокантен пораз од Саудиска Арабија на стартот на Светското првенство, иако имаше предност на полувреме (1:3).

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Лео Меси го постигна првиот гол на мечот од пенал во 10-та минута.

Му ги броиме деновите на Тен Хаг во Манчестер! ↓↓↓

За Меси тоа беше седми гол на Светските првенства за Аргентина, а пред него сега се само Габриел Батистута со 10 гола и Диего Марадона со 8.

Меси исто така со 35 години и 151 ден стана вториот најстар стрелец за Аргентина во историјата на Мундијалите, а стана петти играч кој ги тресеше мрежоте на четири различни Светски првенства.

Пред него тоа го направиле само Пеле, Уве Зелер, Мирослав Клосе и Роналдо.