Дома Фудбал Франција Џенаро Гатузо пред нов тренерски ангажман

Џенаро Гатузо пред нов тренерски ангажман

Поранешниот француски репрезентативец и поранешен селектор на Французите, Лоран Блан доби отказ во Лион, а веќе е познат и првиот кандат за негов наследник.

Лион во првите четири кола освои само еден бод и запиша дури три порази со што се прели чашата на „Жерлан“. Поради тоа клубот го отпушти Блан кој во октомври го наследи Петер Бош.


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Со Лион Блан имаше договор на три години, меѓутоа си замина по само 11 месеци. Медиумите најавуваат дека прв фаворит да дојде на негово место е легендарниот Италијан Џенаро Гатузо.

Ако преговорите со Гатузо не успеат, резервна опција е Оливер Гласнер од Ајнтрахт Франкфурт.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Франција

Проверете

Зидан: Јамал е уникатен фудбалер, би го довел во Реал Мадрид

Зинедин Зидан го коментираше настапот на Ламин Јамал на ЕП, кој со 16 години ги собори сит…