Дома Топ вести Јунајтед го победи Реал во трката за „новиот Ди Марија“ (видео)

Јунајтед го победи Реал во трката за „новиот Ди Марија“ (видео)

0

Манчестер Јунатед ја доби битката за потписот на 16-годишниот „вундеркинд“ на Бенфика, Емаро Емболо кого веќе го нарекуваат „новиот Ди Марија“.

„Црвените ѓаволи“ веќе една година го следат овој талент, а во текот на летото Бенфика ја одби нивата понуда од 7 милиони евра. Потоа во битката за потписот на Емболо се приклучи и Реал Мадрид кој понуди 10 милиони евра.

Според португалскиот весник „Рекорд“ во оваа битка веќе има победник и Манчестер Јунајтед е тој што ќе го добие потписот на фудбалерот. Меѓутоа не е јасно колкава сума ќе и плати клубот од „Олд Трафорд“ на Бенфика.

Оваа сезона Емболо постигна 5 гола во 12 натпревари за младинците на Бенфика, а во португалската репрезентација до 17 години има постигнато 15 гола на 18 натпревари.

Фановите на Бенфика се лути на раководството затоа што сметаат дека подраниле со продажбата на големиот талент.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Шок на тренингот на Баерн: Ковач помислил дека ѕвездата на тимот добил срцев удар! (ФОТО)

На тренингот на Баерн Минхен утрово имало шокантен момент кога многумина помислиле дека ѕв…