Дома Останати Тенис Ѓоковиќ без проблеми до второто коло на олимпискиот турнир

Ѓоковиќ без проблеми до второто коло на олимпискиот турнир

Новак Ѓоковиќ лесно ја оправда фаворитската улога и го совлада Уге Фелијен од Боловија со 2:0 во сетови (6:2, 6:2).

Изедначено беше само во првите сетови до 2:2 потоа следуваше доминација на Новак кој освои четири гема и го доби сетот. И во вториот српскиот ас славеше со ист резултат.

На овој начин Ѓоковиќ најави дека е решен да ја урне традицијата на ОИ од 1988 година според која златниот медал го освојувале тенисери кои во тој момент не биле прво рангирани на АТП.

Јан Ленард Штруф ќе биде противникот на Ѓоковиќ во второто коло.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

АТП воведува ново правило

Необичното долги паузи во тоалетите или медицинските прекини во критичните моменти наскоро…