Дома Фудбал Останато „Што сака тој Јувентус, испаѓа од Порто, Ајакс и Лион“

„Што сака тој Јувентус, испаѓа од Порто, Ајакс и Лион“

Формирањето на новата Суперлига од 12-те европски гиганти е главна тема во спортскиот свет денес.

УЕФА се закани со исфрлање на тие клубови од националните првенства и забрана нивните играчи да играат во репрезентациите.

Фудбалскиот свет смета дека ова е „игра на богатите“ кои само сакаат да го зголемат профитот.

Норвешкиот селектор, Солбакен смета дека не станува збор за 12-те најдобри клубови и упати жестоки критики до Јувентус.

„Андреа Ањели беше главен во оваа идеја со години наназад. А зошто воопшто Јувентус е дел од таа лига кога во последните години беше елиминиран од Лион, Порто и Ајакс во ЛШ. Што сакаат тие? А Тотенхем и Арсенал, па тие не се ни меѓу 30-те најдобри во Европа во моментов“, изјави Солбакен.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Јувентус започна преговори со Гатузо

Јувентус веќе ја започна потрагата по нов тренер за следната сезона, пренесуваат италијанс…