Дома Фудбал Репрезентации Човекот поради кој Русија ја доби суспензијата: Учествувал во скандалот, па во САД го променил личниот опис (ВИДЕО)

Човекот поради кој Русија ја доби суспензијата: Учествувал во скандалот, па во САД го променил личниот опис (ВИДЕО)

Григори Родченко е главниот винвоник за суспензијата која ја доби денес Русија од ВАДА.

Ќе потсетиме, сите руски спортисти добија забрана за учество на големи натпреварувања во период од четири години. Поради оваа суспензија Русија ако се пласира на СП 2022 во Катар ќе може да игра само под друго име.

Главниот човек поради кој е суспендирана Русија Рдченко кој избега во САД во 2015 кога ВАДА го суспендираше. Тој во програма за заштита на сведоци уште од 2016 година. Променет и неговиот цел личен опис.

Григори од 2005 до 2015 година беше на челоти на Антидопинг агенцијата и беше обвинет дека учествувал во дистрибуција на допингот. Тој тврдеше дека руското разознавање било исто така вклучено, дури и дека Владимир Путин бил вклучен. Путин ваквите обвинувања ги негираше.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Меси повторно упати силни критики до Барселона

Лионел Меси му пружил поддршка на својот голем пријател Луис Суарез кој по шест години ја …