Дома Македонски спорт Мак ракомет Фуриозно полувреме за пет од пет на кадетите на ЕХФ шампионатот

Фуриозно полувреме за пет од пет на кадетите на ЕХФ шампионатот

0
macedonia

Македонската ракометна репрезентација до 18 години денес ја победи и Естонија со резултат 26:22 во последниот натпревар од групната фаза која нашите млади ракометни надежи ја завршија со максимален ефект.

Со вчерашнаа победа во овој ЕХФ шампионат против Швајцарија обезбедена ни беше првата позиција, но тоа не беше причина за денес да не се победи Естонија.

Натпреварот беше решен после првото полувреме кое го добивме со големи девет разлика (16:7).

Во продолжение со оглед на што го имавме обезбедено првото место, но имавме голема предност селекторот Брестовац и мдаде шанса на оние кои до сега не играа многу.


Следете го Sportski.mk и на


Естонците тоа го искористија, но имаа сили само да го ублажат поразот не и за целосен пресверт.
Во нокаут фазата ќе играме со второпласираната селекција од групата Б каде што во директен дуел ќе решаваат Белорусија и Италија.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Дибиров: Мангупи! (ФОТО)

Вардар вчера одново ја израдува македонската спортска јавност со победата од 31:23 во четв…