Дома Фудбал Фудбалерите на Мајорка не само што го победија Реал, туку и ѝм „удриле“ добар ќотек!

Фудбалерите на Мајорка не само што го победија Реал, туку и ѝм „удриле“ добар ќотек!


Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓Majорка вчера го изненади Реал Мадрид, а Барселона тој кикс на „кралевите“ го искористи и сега Каталонците имаа „плус осум“ на врвот во Ла Лига. Меѓутоа на натпреварот на Реал Мадрид е забележан и еден рекорд.

Имено, Винисиус Жуниор бил десет пати фаулиран од фудбалерите на Мајорка, додека вкупно домаќините 29 пати ги фалираа противничките фудбалери. Ова е рекорд во шпанската Ла Лига од 2020 година.

Треба да се спомене и дека Винисиус стана најфаулираниот играч на Реал Мадрид во последните 17 години откако се води оваа статистика. Десет пати фаулиран на еден натпревар пред овој дуел беше Иско и тоа против Бетис во 2013 година.

Рекордер во оваа категорија е Густаво Лопез од Селта над кого на натпревар во 2007 година беа направени 12 прекршоци.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Шок за Рома: Абрахам ги скинал лигаментите!

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓ Во последниот натпр…