Дома Фудбал Лига на шампиони Фиго: Суперлигата е се само не „супер“ – катастрофа!

Фиго: Суперлигата е се само не „супер“ – катастрофа!

И Луис Фиго испрати критики за новиот проект на УЕФА со Суперлигата.

Веста дека 12 голови клубови одлучија да формираат Суперлига беше дочекна со многу критики во јавноста.

Познатиот Португалец кој играше за три клуба кои ќе бидат членови на Суперлигата истакна дека тие кои го оформиле ова натпреварување се себични луѓе.

„Оваа Суперлига е се само не – супер! Ова себичен потег и носи катастрофа за фудбалот и се што всушност тој значи. Со ваквата одлука себичните сопственици покажуваат дека не им е гајле за навивачите“, истакна Фиго.

Реал, Барселона,Атлетико, Милан, Интер, Јувентус, Манчестер Јунајтед, Манчестер Сити, Ливерпул, Челзи, Арсенал и Тотенхем, се клубовите кои досега го потврдија учеството.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Чави веќе започна преговори со Барселона

Каталонски „Спорт“ ексклузивно пренесува дека Барселона започнала преговори со Чави Ернанд…