Дома Фудбал Англија ФА отвори обвинение против Микел Артета

ФА отвори обвинение против Микел Артета

Тренерот на Арсенал, Микел Артета е обвинет за недолично однесување поради коментарот на судењето по поразот во Премиер лигата од Њукасл од Фудбалската асоцијација на Англија (ФА).

Арсенал го загуби тој меч од Њукасл со 0:1, а Артета одлуката на судијата на ВАР ја нарече „срамна“.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Судијата Ентони Гордон три пати во текот на натпреварот ја проверуваше ситуацијата со ВАР технологијата, а на крајот пресуди во корист на Њукасл. Тренерот на лондонскиот тим има рок до вторник да поднесе жалба.

„Неговите коментари претставуваат недолично однесување бидејќи се навредливи за судиите или се штетни и го нарушуваат угледот на натпреварувањето“, соопшти ФА, пренесе Би-би-си.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Нов кикс на Баерн, само реми против Фрајбург

Баерн Минхен освои само бод на гостувањето кај Фрајбург (2:2) и со тоа ја продлабочи криза…