Дома Фудбал Репрезентации УЕФА реагираше: Украина ќе мора да го промени дресот за Европското првенство

УЕФА реагираше: Украина ќе мора да го промени дресот за Европското првенство

УЕФА ја прифати жалбата која ја испрати Русија поради дресот на репрезентацијата на Украина. Одлучено да се отстрани мапата на Крим од дресо, како и натписот.

„После деталната анализа натписот „Слава на нашите херои“ кои се наоѓа на украинскиот дрес очигледно е од политичка природа и поради тоа треба да биде отстранет од официјалните натпревари на УЕФА“, изјави портпаролот на европската куќа на фудбалот.

Украина така ќе мора да ги отстрани овие детали за настапите на Европското првенство, но и во останатите официјални натпревари.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Фудбалерите го одработија првиот тренинг во Амстердам 📸

Maкедонската фудбалска репрезентација ја чека натпреварот од последното коло во групата на…