Дома Останати Авто Мото Трагедија на релото Дакар: Почина португалски мотоциклист

Трагедија на релото Дакар: Почина португалски мотоциклист

Португалскиот мотоциклист Пауло Гонкалвес почина откако се судри за време на седмата етапа од релито Дакар, потврдија организаторите.

40-годишниот Гонсалвеш се натпреваруваше на своето 13-то Дакар рели со индискиот производител Херо, и беше 46-ти во генерален пласман.

Тој се судри по 276-тиот километар на релито, а откако пристигнал медицинскиот хеликоптер, било утврдено дека имал срцев удар. Тој е првиот натпреварувач кој загинал на релито по Михал Херник во 2015 година.

Во 2009 година, во првото рели во Јужна Америка, тој беше во Топ 10, а најдобар пласман имаше во 2015 година кога го освои второто место.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Невозможното стана возможно: „Малиот“ кој си го победи идолот – каква трка беше ова! (видео)

Рио, Олимпијада, 2016. Финале на 100 метри пеперутка. Фелпс е тука за да постави уште една…