Дома Фудбал Останато Тажни вести од Белград: Почина легендата на Партизан

Тажни вести од Белград: Почина легендата на Партизан

Денес во Белград почина легендата на Партизан, Момчило Вукотиќ.

Вукотиќ почина на 71-годишна откако боледуваше во потешка форма на рак на грлото. Состојбата во последниот период му се влошила и докторите не успеале да го спасат. Вукотиќ долго време го држеше рекордот по бројот на одиграни натпревари во црно-белиот дрес, пред да биде надминат од Саша Илиќ.

Со Партизан Вукотиќ трипати стана шампион на СФР Југославија во 1976, 1978 и 1983 година. За Партизан одигра вкупно 257 натпревари и постигна 79 гола.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Mбапе како тинејџер: Не доби топка, па престана да трча 🎥

Килијан Мбапе летово го продолжи договорот со ПСЖ и доби голем број привлегии, а таквиот с…