Дома Фудбал Репрезентации Скандал: Франција исфрли играч од репрезентацијата затоа што постел за Рамазан

Скандал: Франција исфрли играч од репрезентацијата затоа што постел за Рамазан

Француската фудбалска федерација упати предупредување до тренерите на фудбалските репрезентации да не дозволуваат играчите да постат за време на Рамазан.

Ова ново правило, воведено за прв пат оваа година, нема да го промени распоредот на тренинзите, оброците или натпреварите, а на играчите им се препорачува да не постат за време на репрезентативните собири.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Одлуката предизвика контроверзии, а еден млад играч Махамаду Дијавара беше исфрлен од репрезентацијата бидејќи не сакаше да го прекине постот за време на собирот.

Оваа ситуација предизвика дебата за изборот помеѓу религијата и спортот. Исто така, некои млади играчи со двојно државјанство решија да не играат за Франција поради слични проблеми.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Жена навивач на Борусија направи срамен потег, се бара да и се забрани влез на стадионот 🎥

Eкипата на Борусија Дортмунд вчера го победи Атлетико Мадрид со 4:2 и така се пласираше во…