Дома Фудбал Италија Се славеше на Сицилија, Палермо се врати во Серија Б!

Се славеше на Сицилија, Палермо се врати во Серија Б!


Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓Славниот Палермо се врати во Серија Б откако во плеј-офот со вкупни 2:0 беше подобар од Падова.

За Палермо ова ќе биде прва сезона во Серија Б после банкротот и исфрлувањето во Серија Д. Клубот не згасна и тргна кон враќање назад иако беше јасно дека патпт е долг. Банкротот се случи летото 2019 година, а сега клубот од тогаш за првпат ќе биде дел од вториот ранг во италијанскиот фудбал.

Двата натпревари, во Падова и Сицилија Палермо ги доби со по 1:0, па така Сицилија можеше да почне да слави. Стадионот, Ренцо Барбера беше исполнет до последното место, а низ улиците се славеше доаѓањето на само еден чекор од елитата.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Сцена која го обиколи Балканот: Гудељ се расплака, Ракитиќ воодушеви со гестот

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓ Немања Гудељ и Иван…