Дома Фудбал Италија Серија А може да се доигра во јули и август

Серија А може да се доигра во јули и август

Претседателот на Фудбалската федерација на Италија, Габриеле Гравина ја отфрла идејата сезоната во Серија А да биде завршена и тврди дека секако ќе се доигра.

Италија е земја која е најтешко погодена од коронавирусот. Спортските натпреварувања се одамна запрени, но Италијанците се убедени дека сезоната ќе заврши.

Претседателот на фудбалската федерација Гравина најави дека ќе игра во текот на целото лето доколку е потребно.

„Додека можам ќе се борам, не ја губам надежта дека сезоната ќе продолжи. Ќе направам се за тоа да се случи. Не се предавам лесно. Свесен сум дека се уште е рано да мислиме на датум, но мора да размислуваме позитивно. Ако треба ќе играме и во јули и август“, изјави Гравина.

„Се уште е рано да се истакне посебен датум, но мора да размислиме позитивно.’Ќе се обидеме да ја завршиме сезоната и да побараме од УЕФА и ФИФА да ја продолжат да играме во јули и август. За тоа ќе дознаеме наскоро. Во моментов нема простор за лични интереси и ги замолувам сите за разбирање затоа што Федерацијата ќе мора да одлучи“, додаде претседателот.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

МРТ објави што ќе емитува на новиот спортски канал

Како што пред некој ден објавивме, МРТ ќе започне со емитување на четири нови канали помеѓ…