Дома Останати Тенис Серена сензационално елиминирана од Австралија Опен!

Серена сензационално елиминирана од Австралија Опен!

Бранителката на титулата на Австралија Опен испадна уште во третото коло.

Американката изненадувачки беше поразена од Кианг Ванг после два часа и 43 минути борба во три одиграни сета.

Ванг првиот сет го доби со 6:4 вториот и припадна на Серена после тај-брејк, за во сетот на одлуката кинеската тенисерка да слави со 7:5 во последниот, 12. гем.

После натпреварот Ванг изрази огромно задоволство.

„Многу сум среќна поради тоа. Секогаш верувам дека кога имам свој ден можам да направам нешто вакво. Денес беше мој ден. Напорно работев и тоа се исплатеше“, изјави Ванг.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

„Ѓоковиќ е најголемиот губитник од коронавирусот“

Тениската сезона е суспендирана најмалку до 13. јули поради коронавирусот. Откажани се нек…