Дома Останати Ракомет Сагосен и друштвото немоќни: Данска е новиот полуфиналист!

Сагосен и друштвото немоќни: Данска е новиот полуфиналист!

Ракометарите на Данска се третите полуфиналисти на Олимписките игри во Токио.

Данците во четвртфиналето во скандинавското дерби ја победија Норвешка со резултат 31:25. Од почетокот на мечот Данците беа подобар ривал, изгледаа посконцентрирано, водеа во поголемиот дел од натпреварот и на крајот заслужено победија.

Данска до победата ја предводеа Хансен и Холм со по осум гола.

Кај Норвешка најефикасен беше Сагосен исто така со осум гола.

Во полуфиналето Данска ќе игра против Шпоанија која после голема драма ја победи Шведска со резултат 33:34.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Ракомет

Проверете

Ракометарките на Јапонија победија со 56:1

Натпреварот одигран во рамките на азиското ракометно првенство ќе остане запаметен во исто…