Дома Останати Авто Мото Рајконен: Во Ферари сум за да подигнувам трофеи

Рајконен: Во Ферари сум за да подигнувам трофеи

0

Кими Рајконен вели дека во Ферари е за да се бори за победи и трофеи и потенцира дека мали работи го одалечиле од подобар резултат.

Рајконен во Ферари се врати по две сезони во Лотус, а во 2014 година го мина Алонсо во својата последна сезона за Ферари. Работите не тргнаа најдобро ниту со тимскиот колега Фетел, кој исто така го побди во сите три заеднички сезони, иако Рајконен оваа година беше поконкурентен и освои прва пол позиција од 2008. во Монако.

Финецот на пиедесталот се најде 19 пати, за разлика од Фетел кој има 12 освоени трки, од кои пет победи.

„Сезоната е далеку од она што го сакав, но така е како што е“, истакна Рајконен кој во генералниот пласман се наоѓа на петтата позиција.


Следете го Sportski.mk и на


Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

ВИДЕО: Мекгрегор на пожарникарите во Бостон им делеше виски и влезници

Конор Мекгрегор неодамна доживеа пораз во УФЦ од шампионот Кабиб Нурмагомедов, а по мечот …