Дома Фудбал Останато ПСЖ добива конкуренција: Во Париз се раѓа нов гигант

ПСЖ добива конкуренција: Во Париз се раѓа нов гигант

Екипата на ПСЖ откако е во сопственост на шеикот на Катар, доминира во францускиот фудбал, а наскоро може да добие конкуренција во Париз.

Последните информации велат дека во Париз би можел да се појави уште еден финансиски гигант.

Кралството Бахреин одлучи да купи 20% од акциите на второлигашот ФК Париз, а во иднина може да се случи потполно преземање на клубот.

Во моментов мнозински сопственик е Пјер Фарачи со 77% од акциите, но сепак Бахреин има намера да стане жестока конкуренција на Катар, па донесена е одлука да се тргне во голем проект наречен „Град на светлината“.

Овој клуб последен пат во Лига 1 играл во 1974 година. Оваа сезона во последен момент Париз ФК се спаси од испаѓање во понизок ранг, во Лига 2 го освоија 17 место, а планот е што поскоро да влезе во елитата.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Халанд не може да поверува каква “ѕверка” тренира во Дортмунд

Напаѓачот на Борусија Дортмунд, Халанд имаше само пофални зборови за младиот фудбалер на о…