Дома Останати Кошарка Прекината црната серија на Аеродромци: Конечно триумф за МЗТ во АБА лигата

Прекината црната серија на Аеродромци: Конечно триумф за МЗТ во АБА лигата

Актуелниот македонски шампион, МЗТ Скопје ја прекина конечно низата од 11 порази во рамки на АБА лигата, па така славеше на гостувањето кај Цибона во Загреб со 92:77.

По речиси три месеци, избраниците на Лукајиќ добро, иако мечот го стартуваа лошо, откако Цибона направи разлика 10:3. Сепак до полувремето МЗТ дојде до предност, па така на пауза се замина со резултат 41:38 во корист на нашиот состав.

Му ги броиме деновите на Тен Хаг во Манчестер! ↓↓↓

Се чини натпреварот беше одлучен по фантастичната трета четвртина, која му припадна на МЗТ со резултат 30:18.

Во таборот на Аеродромци најефикасни беа Мавра и Стојановски со постигнати 18 поени, додека кај Цибона се издвои Зориќ кој запиша 20 погодоци.