Дома Фудбал Лига на шампиони Пред три години разнесуваше бела техника, синоќа го сруши Атлетико

Пред три години разнесуваше бела техника, синоќа го сруши Атлетико

Милан синоќа го победи Атлетико на „Ванда Метрополитано“, а херој на „росонерите“ беше Жуниор Месијас.

Денес Бразилецот е главна тема во цела Европа, поради неговата неверојатна, но инспиративна приказна.

Имено, Месиас до пред три години беше дел од италијанската четврта лига. Тој разнесуваше бела техника како примарна работа и се натпреваруваше во аматерска фудбалска лига.

Играше во аматерски клубови, а на 28 години стигна до Кротоне во Серија  Б. Минатата сезона со Кротоне одигра одлична сезона во Серија А со 10 гола и 10 асистенции, па заработи трансфер во Милан.

Синоќа дебитираше во најелитното европско натпреварување и со неговиот гол Милан го победи Атлетико Мадрид.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Анчелоти: Нашата цел е да играме финале во ЛШ

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анечелоти зборуваше на пресконференција пред утешниот меч с…