Дома Македонски спорт Мак баскет Почина Анте Дуковски – човекот кој беше синоним за кошарка во МЗТ

Почина Анте Дуковски – човекот кој беше синоним за кошарка во МЗТ

Доцна изминатата вечер македонската кошарка остана посиромашна за едно големо име, на 66 годишна возраст почина Анте Дуковски.

Анте Дукуовски е синоним за кошарка посебно во МЗТ Скопје каде што помина дел од играчката, но и тренерска кариера. Покрај МЗТ тој играше за Борец, тренер на Жито Вардар, а заигра и во Работнички.

После завршувањето на играчката кариера работеше во клубот од Аеродром. Во кариерата соработуваше со имиња како: Лазар Лечиќ, Буштур, Ивковиќ, Александар Петровиќ…

Смртта го затече како дел од тренерскиот тим на Академија ФМП.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак баскет

Проверете

Изненадување: Ериксен се сели на „Олд Трафорд“

Кристиан Ериксен до крајот на преодниот рок ќе го напушти Интер, а нoв фаворит за неговиот…