Дома Фудбал Светско првенство во фудбал Официјално: ФИФА отвори постапка против Србија поради натпреварот со Швајцарија

Официјално: ФИФА отвори постапка против Србија поради натпреварот со Швајцарија


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓Вчера од Фудбалскиот сојуз на Косово најавија дека е поднесена жалба до ФИФА, а денес од Светската куќа на фудбалот потврдија дека е отворена постапка против Србија.

Против Србија е отворена постапка поради недолично однесување за учесниците во тој натпревар, но и поради дискриминација.

Фудбалскиот сојуз на Србија е обвинет од страна на Дисциплинската комисија за прекршување на неколку точки.

Допрва ќе се знае дали и ако има каква ќе биде тоа казна за Србија. Србија со поразот од Швајцарија го заврши настапот во групата како последна зад Камерун, Швајцарија и Бразил.

Медиумите после тој натпревар посебно ги истакнуваа пцовките на Пикси на национална основа после голот на Влаховиќ кога Србија поведе со 2:1.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Светско првенство во фудбал

Проверете

Манчини се пожали дека Италија нема напаѓачи, се јави Балотели

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓ Поранешниот…