Дома Останати Авто Мото Официјално: Одложена Ф1 трката во Кина поради вирусот

Официјално: Одложена Ф1 трката во Кина поради вирусот

Светската автомобилистичка федерација (ФИА) денеска објави дека официјално е одложена трката за големата награда на Кина во Формула 1 поради епидемијата на коронавирусот.

Поради застрашувачките методи и постојаното ширење на различни информации за смртоносниот коронавирус, ФИА одлучи да го прифати предлогот на организаторите на трката во Шангај.

Одлуката беше донесена за да се заштити здравјето и безбедноста на возачите, членовите на екипите и навивачите.

Ф1 и ФИА ќе ги продолжат преговорите со тимовите и организаторите, како и локалните власти за да договорат нов датум за одржување на трката.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Еден од најпознатите светски маратонци уапсен поради кршење на полицискиот час!

Поранешниот светски рекордер и најпознатиот промотор на Скопскиот маратон, Вилсон Кипсанг …