Дома Останати Тенис Нов тежок удар за Ѓоковиќ: Нема да може да настапи и на Ролан Гарос!

Нов тежок удар за Ѓоковиќ: Нема да може да настапи и на Ролан Гарос!

Поранешната министерка за спорт на Франција, Роксана Марачинеау објави дека оваа земја го усвоила предлогот за задолжителна вакцинација за сите спортисти и актери на спортските терени.

Таа соопшти дека законот се уште не е прогласен, но дека наскоро тоа ќе се случи и ќе се бара задолжителна вакцинација за влез во јавни простории како стадион, театар, спортска сала…Нема да има исклучок како што имаше за странски државјани.

„Ќе работиме заедно за подобро здравје и ќе бидеме амбасадори на овие мерки на меѓународно ниво“, се наведува во соопштението.

Ова значи дека Ѓоковиќ нема да може да учествува и на Ролан Гарос, а тоа беше и единствениот гренслем досега каде што можеше да се настапи без вакцина според сегашните правила.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Нереди во Париз: Навивачи на Ливерпул без влезница се обидувале да влезат на стадионот! 🎥

Финалето од Лигата на шампионите помеѓу Ливерпул и Реал Мадрид не започна во 21 часот како…