Дома Топ вести Не се откажува и на 55 години: Најстариот фудбалер во светот има нов клуб

Не се откажува и на 55 години: Најстариот фудбалер во светот има нов клуб


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓Козујуши Миура е познат како најстар фудбалер во светот затоа што се уште игра професионално фудбал и на 55 години.

И со 55 години овој Јапонец не планира да се откаже, па денеска направи трансфер во редовите на португалскиот второлигаш Оливеиренсе.

 Миура ги поминал медицинските прегледи и во овој клуб ќе игра на позајмица до крајот на сезоната.

Кариерата Миура ја започна во далечната 1982 година во тимот на Шизоука.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Како се создаде новиот македонски дрес – дизајнерот Мартин од „Некст Tајм“ ги открива деталите!

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓ Новите дрес…