Дома Фудбал Италија „Нероаѕурите“ во шок: Марота го напушта Интер?

„Нероаѕурите“ во шок: Марота го напушта Интер?

Италијанските медиуми пренесуваат дека „врие“ во таборот на „нероаѕурите“ и дека наскоро генералниот директор Џузепе Марота може да го напушти Интер.

Весникот „Месиџеро“ открива дека има „ладна војна“ на релација Жанг- Конте – Марота.

Имено, претседателот Жанг сака по секоја цена тимот да ја заврши сезоната макар со еден трофеј, макар и тоа да е Купот на Италија.

Од друга страна поради гистиот распоред кој го направија Фудбалскиот сојуз, „нероаѕурите“ сакаат да се „откажат“ од полуфиналниот Куп дуел со Наполи и да играат со тим во кој ќе преовладуваат младинци.

Од друга страна Марота има притисок од претседателот за големите инвестиции и високата плата која му ја даде на Конте, а се чини дека и оваа сезона Интер ќе остане без трофеј.

Поради тоа Марота е спремен да поднесе оставка од директорската функција откако ќе заврши оваа сезона.

Дали ќе дојде до тоа, останува да видиме…

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Неверојатни бројки: Рамос е подобар од Фиго, Чави, Роналдињо и Зидан!

Капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос е жива легенда, иако е стопер, сепак се однесува ка…