Дома Македонски спорт Мак фудбал Музафер Ејупи поради проблеми со бубрезите објави крај на кариерата

Музафер Ејупи поради проблеми со бубрезите објави крај на кариерата

Поранешниот репрезентативец на Македонија, Музафер Ејупи денес објави крај на кариерата иако има 31 година.

Ејупи кој го носи дресот на хрватски, Славен Белупо преку официјалната страна на клубот објави дека поради здравствени проблеми е принуден да се збогува со фудбалот.

„Изморен сум и физички и психички. Минував и се уште минувам низ здравствени проблеми кои оставија трага на мене. Се е под контрола и за тоа сум благодарен на Бог, но на тренинзите и натпреварите не е како порано, не можам да го дадам максимумот. Шест месеци сум тука и едноставно не оди. Здравјето го ценам најмногу и затоа морам да му кажам збогум на фудбалот“.

„Здравствените проблеми дојдоа кога бев на врвот на својата кариера и кога играв на високо ниво. Одлично се чуствував во Осијек и чуствував дека сум блиску до голем трансфер, а тогаш започнаа проблемите со бубрезите и ништо не беше исто. Се вратив, но почуствував дека не можам да играм со ист интезитет“, изјави Ејупи.

Ејупи е производ на фудбалската школа на Вардар, а настапуваше уште за Металург, Шкендија и Турново кај нас, додека надвор од нашите граници го носеше дресот Карталспор во Турција, додека во Хрватска беше дел Осијек и сегашниот негов клуб Славен Белупо.

За сениорската репрезентација на Македонија настапи на два натпревари.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Раководството на ФФМ ги пречка првите луѓе на Фудбалската федерација на Косово

Денес во „Куќата на Фудбалот“ состанок одржаа првите луѓе на ФФМ и Косовската фудбалска фе…