Дома Македонски спорт Мак фудбал Македонската лига започнува со дерби – познати паровите за првото коло

Македонската лига започнува со дерби – познати паровите за првото коло

Фудбалската федерација на Македонија денес преку ждрепка ги одреди двојките за сезоната 2019/2020 во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ).

Актуелниот шампион Шкендија одбраната на титулата ќе ја започне со дерби на гостински терен кај Академија Пандев. Вардар ќе ја пречека Македонија Ѓорче Петров.

Дебитантот во Првата лига, Струга Трим Љум ќе го пречека Работнички, а Борец ќе му гостува на Шкупи.

Прво коло на ПМФЛ:
Ренова – Силекс
Струга – Работнички
Шкупи – Борец
Вардар – Македонија ЃП
Академија Пандев – Шкендија

Сезоната во ПМФЛ почнува на 11 август, а завршува на 17 мај.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Видео од спектаклот кој го приредија „Војводи“ и „Комити“

Вчера „Комити“ и „Војводи“ во прославата на една деценија братство направија вистински спе…