Дома Останати Кошарка НБА Лејкерси поразени од Портланд, Јута ја прекина серијата на Вориорси

Лејкерси поразени од Портланд, Јута ја прекина серијата на Вориорси

Кошаркарите на Портланд во изминатата вечер го совладаа тимот на ЛА Лејкерси на свој терен со 107:105.


Србија многу најави, малку покажа - 9 ден ↓↓↓После убедливиот пораз од Милвоки, Леброн Џејмс и соиграчите паднаа пред Портланд. Иако Портланд неодамна остана без Меккалум и Пауел успеаа да слават. Сајмсон со 29 поени и Нуркиќ со 19 беа најефикасни. Леброн постигна 30 поени, а зад него беше Дејвис со 17.

Со овој триумф Портланд кој беше 22. за нив Портланд дојде до 11-та позиција во Западната конференција. Лејкерси од друга страна со 26 победи и 30 порази се на деветтата позиција.

Голден Стејт беа поразени од Јута со 11:85 и така заврши нивната серија од девет победи по ред. Бојан Богдановиќ постигна 23 поени. Во редовите на Вориорси најефикасен беше Џордан Пул со 18 поени. Треба да се спомене дека Голден Стејт беа без Грин и Томпсон. Кари не беше на своето препознатливо ниво и постигна само 16 поени.

НБА РЕЗУЛТАТИ:

Кливленд – Сан Антонио 115:92

Шарлот – Чикаго 109: 121

Оклахома – Торонто 98: 117

Портланд – ЛА Лејкерс 107:105

Сакраменто – Минесота 132:119

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Масовна тепачка на дербито Зенит – Спартак🎥

ЕКСКЛУЗИВНО: 50 БЕСПЛАТНИ СПИНОВИ БЕЗ ДЕПОЗИТ - РЕГИСТРИРАЈ СЕ НА МОЦАРТ! Денес се играше …