Дома Фудбал Останато Комедија на Африканскиот Куп: Судијата свирна крај во 85-та минута 🎥

Комедија на Африканскиот Куп: Судијата свирна крај во 85-та минута 🎥

На Африканскиот Куп на нации можат да се видат сцени кои воопшто не долекуваат на еден голем турнир.

Доказ за тоа е и денешниот меч каде Мали го победи Тунис (1:0), а во центарот на вниманието беше судијата Џани Сиказве од Зимбабве. Тој сигурно ќе влезе во аналите на спортот бидејќи свирна крај пред време, и тоа два пати.

Најпрво во 85-та минута судијата целосно се изгуби и свирна крај на мечот. Потоа на сугестија на фудбалерите дозволи натпреварот да подолжи, но повторно не ја дочека 90-та минута и во 89-та три пати свирна на свирчето.

Залудно беше убедувањето од селекторот и фудбалерите на Тунис, судијата остана доследен на својата одлука и мечот заврши пред истекот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Херојот на Рома од финалето во Конференциската лига ја „украде“ веспата на Мурињо 🎥

Николо Заниоло стана херој на Рома, откако постигна гол во финалето против Феенорд во Конф…