Дома Фудбал Останато Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…

На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател и тренер, на клубот му беше понуден поранешен фудбалер и капитен на Барселона.


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Тоа лето Црвена звезда доби нов предводник, Драган Стојковиќ го замени Драган Џајиќ, а Пикси набрзо го донесе првиот странски тренер на белградска Маракана, па некогаш познатиот италијански голман Валтер Зенга го замени Ратко Достаниќ.

Промени имаше и во играчкиот кадар. Меѓу другите, по само неколку одиграни натпревари на почетокот на сезоната, капитенот Марко Пантелиќ ги финализираше преговорите со Херта Берлин, додека Славољуб Ѓорѓевиќ ја прифати понудата од Русија и кариерата ја продолжи во Аланија од Владикавказ.

Во текот на летото беа доведени неколку квалитетни засилувања (Трајковиќ, Пуровиќ, В. Стојковиќ, Рашковиќ, Драман…), но Пикси во договор со Зенга сакаше и поискусни странски играчи.

Некои засилувања беа реални, некои помалку, се споменуваа Марк Јулијано од Јувентус, Германецот Марко Рајх (играше подготвителен натпревар, но на Зенга не му се допадна), Италијанецот Никола Аморусо (многу бараше). Се зборуваше и за Бепе Сињори (Лацио), Германецот Карстен Јанкер (екс Баерн и Удинезе)…

Па, меѓу нив бил и Пеп Гвардиола, поранешниот капитен на Барселона. На крајот од кариерата, по Серија А (Бреша и Рома), настапуваше за Ал Ахли од Катар. Наводно, на црвено-белите им бил понуден во финишот на преодниот рок, бидејќи останал без клуб, но белградската Маракана не била заинтересирана за неговите услови, бидејќи неочекувано, на последниот ден од преодниот рок, по само една година откако беше продаден на Глазгов Ренџерс,

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Ѓоковиќ номиниран за уште едно престижно признание – брка рекорд на Федерер!

Новак Ѓоковиќ е номиниран е за наградата „Лауреус“ за најдобар спортист во светот. Најдобр…