Дома Фудбал Германија Клосе: Левандовски е 10 пати подобар од мене!

Клосе: Левандовски е 10 пати подобар од мене!

Легендарниот германски нашаѓач, Мирослав Клосе верува дека воопшто не може да се спореди со Роберт Левандовски кој игра во импресивна форма.

31-годишниот напаѓач на Баерн Минхен и Полска ја започна новата сезона на феноменален начин и веќе има постигнато 18 гола за клубот и репрезентацијата.

Левандовски наликува на мене, но е десет пати подобар од мене“, изјави Клосе.

„Има сличен стил на игра со мене. Тој е комплетен напаѓач, ги користи двете нозе, силен е со главата и има многу добар удар“, додаде Клосе.

Клосе во Бундеслигата даде 121 погодок носејќи го дресот на Баерн Минхен, Вердер и Кајзерслаутерн. Оваа бројка беше помината од Левандовски, кој има 213 голови во 297 настапи и стана четврти стрелец на вечната листа.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Милан мисли на иднината – го „блиндира“ младиот дефанзивец

Милан денес официјално соопшти дека го продолжил договорот со младиот дефанзивец Матео Габ…