Дома Фудбал Англија Клоп објасни зошто би гласал за укинување на ВАР

Клоп објасни зошто би гласал за укинување на ВАР

Претставниците на клубовите од англиската Премиер лига следниот месец ќе гласаат за укинување на ВАР, објави во средата Атлетик. За да се укине ВАР потребно е најмалку две третини од клубовите да гласаат за таа опција. Во случајот со Премиер лигата, тоа значи 14 од 20 клубови.

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп одржа прес-конференција во пресрет на натпреварот со Вулверхемптон во недела од 17 часот, во последното, 38. коло од англискиот шампионат. Тоа ќе биде последен натпревар за Ливерпул оваа сезона, а за Клоп последен на клупата по осум години минати во клубот.


Германија гази и најавува битка за титула! ↓↓↓


На прес-конференцијата на Клоп му беше поставено прашање за ВАР.

„Мислам дека тоа не е гласање против ВАР, туку за начинот на кој се користи, и секако не е исправен. Со оглед на начинот на кој работат сега, би гласал против, бидејќи тие луѓе не знаат како да го користат правилно. “, одговори тој. Клоп.

„Би-Би-Си“ објави дека Ливерпул ќе гласа за задржување на ВАР, а Клоп додаде:

„Мислам дека проблемот не е во ВАР, туку во начинот на кој се користи. Не можете да ги замените луѓето, очигледно ви требаат. Па јас би гласајте да се укине ВАР“, објасни германскиот стратег.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Страшни сцени на ЕП: Докторите го спасуваа животот на унгарски репрезентативец 🎥

Во 68. минута од натпреварот помеѓу Шкотска и Унгарија видовме страшна сцена во која настр…