Дома Фудбал Италија Капело: Милан е сериозен кандидат за Скудетото

Капело: Милан е сериозен кандидат за Скудетото

Милан оваа сезона игра фантастично и е лидер во Серија А, иако на почетокот на сезоната „росонерите“ не беа ни мешу првите пет фаворити.

Стефано Пиоли изгради одличен тим, па фудбалските експерти се согласни дека Милан е сериозен кандидат за Скудетото оваа сезона.

„Милан е сериозен кандидат за Скудетото. Победата против Наполи беше импресивна демонстрација на сила. Но, победата против Фиорентина ме изненади и мене. Леснотијата и решителноста со која игра Милан дури и без Ибрахимовиќ. Стефано Пиоли е одличен тренер и има големи заслуги за тоа“, изјави Капело.

„Интер и Јувентус се технички најквалитетни и сигурно ќе бидат протагонисти. Лацио и Аталанта се енигма, Наполи е добро структуиран, но Милан е заслужено на врвот и може да остане таму до крајот“, смета легендарниот тренер.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Вајналдум: Клубот треба да се огласи за мојот договор

Играчот на Ливерпул, Жоржињо Вајналдум е во центарот на вниманието поради неговата иднина …