Дома Останати Тенис Калин Ивановски направи скок од 310 позици на АТП листата

Калин Ивановски направи скок од 310 позици на АТП листата

Maкедонскиот тенисер Калин Ивановски со освојувањето на турнирот М15 во Монстаир Тунис направи огромен скок на АТП листата.


Од втора лига, до спасител на Германија - 12 ден ↓↓↓Во финалето во Тунис Калин го совлада Азис Кијаметовиќ со 2:1 во сетови, 4:6, 6:4 и 6:1. Овој освоен турнир на македонскиот тенисер му донесе скок 310 позиции на АТП листата и сега 779. тенисер во светот што за него е најдобар пласман.

Сепак, со оглед на талетот кој го покажува во последните години сигурно дека се очекува и поголем напредок.

Кога е врвот на АТП во прашање таму лидер остана Данил Медведев, а зад него следат Зверев, Надал, Алкараз, Циципас во топ 5. Новак Ѓоковиќ е шести.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Реал спреми 90 милиони за Леао

ЕКСКЛУЗИВНО: 50 БЕСПЛАТНИ СПИНОВИ БЕЗ ДЕПОЗИТ - РЕГИСТРИРАЈ СЕ НА МОЦАРТ! Шпанските медиум…