Дома Фудбал Италија Италија во солзи: Почина поранешниот тренер на Интер

Италија во солзи: Почина поранешниот тренер на Интер

Тажни вести од Италија. Имено, во 82. година од својот живот почина легендарниот италијански тренер Луиџи Симони, кој низ кариерата ги предводеше Наполи, Лацио, Интер…

На Апенините пишуваат дека Симони во тешка ситуација бил уште од јуни минатата година кога доживеал срцев удар.

Симони беше тренер ското четири децении. Водеше бројни клубови, а најголемиот успех го оствари со Интер со кој во 1998. година го освои Купот на УЕФА славејќи во финалето против Лацио.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Харгривс: Вернер ќе ја грее клупата во Ливерпул

Раководството на Ливерпул веќе подолго време работи на трансферот на напаѓачот на Лајпциг,…