Дома Фудбал Изненадувачка одлука на Рамос за следното лето

Изненадувачка одлука на Рамос за следното лето

Капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос направи изненадувачка одлука за следното лето.

Иако зад себе ќе има долга сезона во дресот на Реал и настап за Шпанија на ЕП, одлучи да игра на Олимписките игри во Токио.

Рамос сака да биде еден од тројцата фудбалери над 23 години кои ќе ја претставуваат Шпанија во Токио, бидејќи има едноставна желба – олимпиското злато.

Сепак, за настап на ОИ мора да добие дозвола од клубот. Со неговото одење во Токио ќе пропушти голем дел предсезонските подготовки, а во тимот би се вратил само две недели пред почетокот на првенството.

Рамос не е единствената светска ѕвезда која сака да се бори за златото во Токио. Килијан Мбапе има иста желба и смета дека олимпиското злато ќе му помогне за освојување на Златната топка.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Натпреварот на сезоната во Италија пред празни трибини или на неутрален терен!?

Сезонава во Серија А три тима се во борба за Скудетото. Јувентус и Интер од почетокот на в…