Дома Останати Ракомет Играчот на Конго е тема на денот на СП: Тврди дека има само 110 килограми

Играчот на Конго е тема на денот на СП: Тврди дека има само 110 килограми

Демократската Република Конго со пораз го започна Светското првенство во ракомет.

Оваа селекција е поразена од Аргентина со 28:22, а внимание на овој натпревар привлече пивотот на Конго, Готје Мвумби Тјери.

Неговите димензии станаа предмет на интерес. Неговиот клуб, францускиот второлигаш Дрекс, тврди дека Мвумби е висок 193 сантиметри и има 110 килограми.

Висината не е дискутабилна, но тежината сигурно е.

Мвумби денеска постигна четири погодоци.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Ракомет

Проверете

EХФ: Се изгледа лесно кога го тоа го прави Лазаров 🎥

Екипата на Нант вчера победи во четвртфиналето од ЕХФ Лигата на шампионите. Македонскиот с…