Дома Актуелно ЗОИ: После 20 години хокеарите на Русија во финалето!

ЗОИ: После 20 години хокеарите на Русија во финалето!

Репрезентацијата на Русија во хокеј на мраз се пласираа во финалето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, откако денес во полуфиналето ја совладаа Чешка со 3:0.

За хокеарите на Русија кои во Пјонгчанг се натпреваруваат како нетурални спортисти, ова е прво финале на Зимските олимписки игри после 20 години, односно после Наган 1998 година кога во борбата за златото беа поразени токму од Чешка.

После првата третина од денешното полуфинале немаше голови, а потоа Русите за само триестина секунди стигнаа до предност од 2:0. Прво Никита Гушев во 28 минута ја доведе Русија во водство, а 27 секунди подоцна Владислав Гавриков ја зголеми предноста.

Точка на натпреварот стави Илија Ковачљук на 21 секунда пред крајот.

Хокеарите на Русија за златото ќе се борат против победникот од второто полуфинале помеѓу Канада и Германија.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Актуелно

Проверете

Рома – Ајакс: Предноста на Рома не е недостижна за одличниот Ајакс

После среќната победа на првиот натпревар во Амстердам минатата недела, Рома го пречека ли…