Дома Фудбал Останато Зидан има афричко потекло: Откриено неговото вистинско име!

Зидан има афричко потекло: Откриено неговото вистинско име!

Новинарот Федерико Буфа откри дека легендата на францускиот фудбал Зинедин Зидан е роден под друго име.

Во една од своите емисии тој откри дека поранешниот тренер на Реал Мадрид кој ова лето беше во центарот на вниманието поради најавите дека може да стане нов тренер на ПСЖ првично се викал Зајид Алдид Ал-Јазид.

Ваквите информации на новинарите се совпаѓаат со тоа што досега беше познато дека Зидан има потекло од алжирско семејство. Наводно станувало збор за сиромашно семејство во кое неговиот татко работел како магационер, а мајката ги извршувала домашните работи.

И самиот Зидан неодамна изјави дека е горд на неговото потекло.

„Имам афинитет кон арапскиот свет. Тоа е ми е во крвта по родителите. Горд сум што сум Французин, но секако сум горд и на своето потекло и разновидсноста“, гласеше изјавата на Зидан.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Реал Мадрид го освои Суперкупот на Европа🎥

Реал Мадрид ја оправда фаворитската улога против Ајнтрахт и го освои Суперкупот на Европа,…