Дома Останати Тенис Завршна АТП листа: Ѓоковиќ се израмни со Пит Сампрас

Завршна АТП листа: Ѓоковиќ се израмни со Пит Сампрас

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе ја заврши 2020 година на првото место на АТП листата.

За Ѓоковиќ ова ќе биде шеста година која ја завршува како најдобро пласиран тенисер во светот, претходно тоа му успеало само на Пит Сампрас.

На листата веднаш зад Ѓоковиќ е Шпанецот Рафаел Надала, па Доминик Тим и Данил Медведев, а Роџер Федерер е на петтата позиција.

Помеѓу најдобрите десет се уште Зверев, Циципас, Рубљев, Шварцман и Беретини.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Победничкиот рекет на Ѓоковиќ од финалето заврши кај негова пријателка од школските денови

Новак Ѓоковиќ со убедлива победа над Данил Медведев во финалето триумфираше на Австралија …