Дома Фудбал Германија Дортмунд го „прегази“ Шалке, Лајпциг се спаси од пораз (видео)

Дортмунд го „прегази“ Шалке, Лајпциг се спаси од пораз (видео)

Продолжувањето на Бундеслигата, иако без публика, само не потсети колку многу ни недостасувал врвниот фудбал.

Видовме неколку одлични натпревари, а во центарот на вниманието секако беше Рурското дерби, каде Борусија Дортмунд му нанесе тежок пораз на Шалке.

Се за новиот формат во Лигата на Шампиони! ↓↓↓

Голеадата на „Сингл Идуна Парк“ ја отвори Ерлинг Халанд, кој го постигна првиот гол во Бундеслигата после рестартот и покажа дека ја задржал голгетерската форма. До крајот на полувремето Рафаел Гереро зголеми на 2:0.

Во второто полувреме „милионерите“ продолжија со добрата игра и после една контра во 50-та минута Азар постигна прекрасен гол за 3:0. Конечните 4:0 ги постави Гереро после фантастична асистенција на Халанд.

На останатите натпревари Херта дојде до значајна победа на гости кај Хофенхајм (0:3), а Волфсбург го судиското продолжение дојде до три бида на гостувањето кај Аусбург (1:2).

Фортуна Дизелдорф и Падерборн одиграа меч без голови, додека најголемото изненадување го приреди Лајпциг кој се спасуваше од пораз на домашен терен против Фрајбург (1:1)