Дома Фудбал Англија Договорите со Молде и Кардиф се доказ колку Солскјер го сака Манчестер Јунајтед

Договорите со Молде и Кардиф се доказ колку Солскјер го сака Манчестер Јунајтед

Оле Гунар Солскјер кон крајот на минатата година од Жозе Мурињо го превзема кормилото на Манчестер Јунајтед, клуб каде што како играч помина 11 години.

Норвежанецот ги препороди „црвените ѓаволи“ и сигурно е дека неговиот статус на привремен тренер наскоро ќе биде променет и ќе добие долгогодишен договор.

Доколку се прашуваат навивачите и играчите тоаа воопшто не би било прашање. Норвежанецот ги купи пред се со својата љубов кон клубот, а потоа и со резултатите.

Доказ колку Солскјер го сака својот клуб и колку сонувал да биде тренер во Јунајтед се клазулите кои ги имал во договорите со неговите претходни клубови – Кардиф и Молде.

„Се погрижив да имам нешто како клазула во своите договори која гарантираше дека ќе ме пуштат ако пристигне повик од Манчестер Јунајтед. Наречете ме глупав или амбициозен, но од кога го тренирав резервниот тим сонував да станам тренер на првиот тим…Сакам да бидам свој човек. Манчестер Јунајтед има стил по кој е препознатлив и мене тој одлично ми одговара“, изјави Солскјер.

Солскјер призна и дека после сезоната во која неговиот Кардиф испаднал од Премиер лигата во 2014 година сметал дека повик од Манчестер Јуанјтед нема да добие.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Сари за Лацио повика играч кој 993 дена не бил во составот на Јувентус

Хрватскиот офанзивец никако не успева да се наметне во Јувентус. Доаѓањето на Марко Пјаца …