Дома Останати Авто Мото Даниеле Рикардо изненади: Го напушти Ред Бул!

Даниеле Рикардо изненади: Го напушти Ред Бул!

0
ricardo

Даниел Рикардо не го продолжи договорот со Ред Бул и од 2019 година ќе вози за тимот на Рено.

Соработката помеѓу Ред Бул и Рикардо датира уште од 2008 година и никој не очекуваше ваков развој на ситуацијата.

Тој од 2019 година ќе вози во Рено иако овој тим во моментов има далеку послаб болид во однос на оној на Ред Бул.

„За мене ова најтешката одлука во кариерата. Сепак, мислам дека дојде времето за нов предизвик“, изјави Рикиардо.


Следете го Sportski.mk и на


Во наредната сезона Рикардо ќе вози во тим со Нико Хулкемберг, додека Карлос Саинц се поврзува со тимот на Мекларен.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Хорор инцидент во Формула 3: Пет лица завршија во болница (видео)

Ужасен инцидент ја прекина за околу еден час трката за ГН на Макао во Формула 3. Германски…