Дома Фудбал Италија Гулит го советува Милан да го донесе Рајкард

Гулит го советува Милан да го донесе Рајкард

Поранешниот играч од средниот ред на Милан, Руд Гулит, го советуваше раководството на клубот да го назначи неговиот сонародник Франк Рајкард за тренер.

Двајцата Холанѓани играа заедно многу години на „Сан Сиро“, кога клубот ги имаше своите најславни денови.

Во последните години Милан е далеку од врвот, па Гулит смета дека „росонерите“ треба да ангажираат холандски тренер за да им се вратат на успесите.

„Зошто да не го побараат Рајкард? Ако сакате вашиот тим да игра добро, потребен ви е холандски тренер. Да, знам дека Сидорф не успеа во 2014 година, но тој си плати за недостатокот на искуство. Тие не му дадоа доволно време, мислам дека Рајкард ќе биде вистински избор“, заклучи Холанѓанецот.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Борусија Дортмунд го отстапи стадионот за пациенти со коронавирус

Борусија Дортмунд стана уште еден фудбалски клуб кој се вклучи во борбата против коронавир…